Gulmohur High School has a proud legacy of star athletes over the years. They have brought laurels not only to themselves but also for its alma mater. 

Year

Event & Names of Students

2017-18

ASISC NATIONAL ATHLETIC MEET HELD AT PUNE ON 27TH TO 28TH OCTOBER'2017
Sumanto Gorai - 3RD IN 200M RACE
I.Shobhit - PARTICIPATED IN 400M,800M
Akash Kumar Singh - PARTICIPATED IN DISCUS THROW
Hritik Singh - PATTICIPAETD IN LONG JUMP

ASISC NATIONAL BASKETBALL CHAMPIONSHIP HELD AT GREATER NOIDA ON 24TH & 25TH NOVEMBER'2017
M.Rajesh Kumar - PARTICIPATED IN JR. BOYS

ASISC NATIONAL VOLLEYBALL CHAMPIONSHIP HELD AT TAMIL NADU
Priya Ranjan - 2ND RUNNER'S UP

JUNIOR STATE VOLLEYBALL CHAMPIONSHIP HELD AT BOKARO FRO 17TH TO 21ST DECEMBER'2107
Priya Ranjan - RUNNERS UP

NATIONA KARETE CHAMPIONSHIP HELD AT KOLKATA IN THE MONTH OF SEPTEMBER'2017
Shivanand Singh - 1ST PLACE

2016-17

ASISC NATIONAL ATHLETIC MEET HELD AT HYDERABAD FROM 7TH TO 9TH NOVEMBER'2016
Gourav Singh - 2ND IN RELAY
I.Shobhit - 3RD IN 800M
Hritik Singh - PARTICIPATION

ASISC NATIONAL BASKETBALL CHAMPIONSHIP HELD AT HYDERABAD FROM 9TH TO 11TH NOVEMBER'2016
Rameshwar Kumar Shulka - 2ND RUNNERS UP
Abhishek Tiwary - 2ND RUNNERS UP

ASISC NATIONAL VOLLEYBALL CHAMPIONSHIP HELD AT HYDERABAD FROM 6TH TO 8TH NOVEMBER'2016
R. Shivani - PARTICIPATION

NATIONAL KARATE CHAMPIONSHIP HELD AT DELHI IN THE MOTH OF OCTOBER'16
Shivanand Singh - FIRST PLACE

2015-16

ASISC NATIONAL BASKETBALL CHAMPIONSHIP HELD AT AHMEDABAD FROM 1ST TO 3RD NOVEMBER'2015
Alok Kumar Sinha, Soubhik Bhakat & Abhishek Tiwary  - 4TH PLACE

ASISC NATIONAL ATHLETIC MEET HELD AT AHMEDABAD FROM 4TH TO6TH NOVEMBER'2015
Gourav Singh - 2ND IN RELAY
Soumya Suman - PARTICIPATION
Mahajabeen Fatima - PARTICIPATION

2014

Abhishek Tiwari (Basketball - 2nd-ASISC REGIONAL)&(Basketball - 1st-ASISC NATIONAL)
Anshul Abhishek (Basketball - 2nd-ASISC REGIONAL)
Ashish Tiwary (Basketball - 2nd-ASISC REGIONAL)
Nihal Singh (Basketball - 1st-ASISC REGIONAL)&(Basketball - 2nd-ASISC NATIONAL)
A. Gokhale (Basketball - 1st-ASISC REGIONAL)
Alok Kumar Sinha (Basketball - 1st-ASISC REGIONAL)
Adarsh Kumar (Cricket - 2nd-ASISC REGIONAL)&(Cricket - 2nd-ASISC NATIONAL)
Gourav Singh (Athletics 1st-ASISC REGIONAL)&(Athletics - 3rd-ASISC NATIONAL)
Raju Kumar (Volleyball - 1st-ASISC REGIONAL)&(Volleyball - 1st-ASISC NATIONAL)
Manisha Singh (Basketball - 2nd-ASISC REGIONAL)
Anupriya Mouriya (Basketball - 2nd-ASISC REGIONAL)&(Volleyball - Participation-ASISC NATIONAL)
Soumya Suman (Athletics - 2nd-ASISC REGIONAL)&(Athletics - Participation-ASISC NATIONAL)

2013

Alok Kumar Sinha (Basketball - 1st-ASISC REGIONAL)&(Basketball -Participation-ASISC NATIONAL)

Abhishek Tiwari (Basketball - 1st-ASISC REGIONAL)&(Basketball -Participation-ASISC NATIONAL)

Vishad Tripathy (Basketball - 1st-ASISC REGIONAL)&(Basketball -Participation-ASISC NATIONAL)

Nihal Singh (Basketball - 2nd-ASISC REGIONAL)&(0-ASISC NATIONAL)

Ruby Kumari (Basketball - 2nd-ASISC REGIONAL)&(Basketball -Participation-ASISC NATIONAL)

Nilesh Kumar (Athletics -1st-ASISC REGIONAL)&(Athletics - Participation-ASISC NATIONAL)

2012

Harshdeep Singh (Athletics - 2nd-ASISC REGIONAL)&(Athletics - 3rd-ASISC NATIONAL)

Harvinder Singh (Basketball - 2nd-ASISC REGIONAL)&(Basketball - 1st-ASISC NATIONAL)

Nihal Singh (Basketball - 2nd-ASISC REGIONAL)&(Basketball - 1st-ASISC NATIONAL)

Anupriya Mouriya (Volleyball - Participation-ASISC REGIONAL)&(Volleyball - Participation-ASISC NATIONAL)

2011

Abhishek Pandey (1 GOLD IN ICSE/ISC Schools Regional Basketball)

Rohan Thapa (1 GOLD IN ICSE/ISC Schools Regional Basketball)

Samrat Anand (State level Competition 1 Bronze)

Nilesh Kumar (State level Competition 1 Bronze)

Rohit Kumar Singh(State level Competition 1 Silver,1 Bronze)

Priya Dubey (Zonal Competition 2 Silver, 1 Bronze, State level Competition 1 Gold,1 Silver,1 Bronze)

2010

Rohit Kumar Dubey (Captain of Basketball team, School cricket team member, Best player in Basketball tournament, Scouts / Guides - Rashtrapati Award winnwr)

Rohit Nair (State Level Competition- JSCA Cricket & Himalaya cup)

Abhishek Pandey (ICSE/ISC Schools Basketball, 1 GOLD IN ICSE/ISC SCHOOLS Regional BASKETBALL)

Rohan Thapa (ICSE/ISC Schools Basketball, 1 GOLD IN ICSE/ISC Schools Regional Basketball)

Priya Dubey (Zonal Competition 2 Bronze)

Sukhdeep Singh (Zonal Competition 1 Bronze)

Samrat Anand (Zonal Competition 2 Silver, State level Competition 1 Bronze)

Nilesh Kumar (Zonal Competition 1 Bronze)

2009

Roshan Kumar Singh (ICSE/ISC schools National Athletic meet-Ahnedabad)

Tarique Anwar (Sr Boys Basketball, ICSE/ISC School National Athletic meet-Ahmedabad)

2008

Prabhat Kumar Sinha(ICSE/ISC schools Zonal Athletic meet-Jsr)

Simranjeet Singh(ICSE/ISC schools Zonal Athletic meet-Jsr)

Roshan Kumar Singh (ICSE/ISC schools National Athletic meet-Hyderabad)

Navdeep Singh Sandhu (Jr Boys Basketball, ICSE/ISC School National Athletic meet-Allahabad)

Prabjot Singh (Jr Boys Basketball, ICSE/ISC School National Athletic meet-Allahabad)

Gagandeep Singh gill (Sr Boys Basketball, ICSE/ISC School National Athletic meet-Allahabad)

2007

Roshan Kumar Singh (ICSE/ISC Schools National Athletic meet-Kollam)

P. Adi Lakshmil (ICSE/ISC Schools National Athletic meet-Lollam)

Madhuri (ICSE/ISC Schools National Athletic meet-Kollam)

Nitesh singh (Jr Boys Basketball, ICSE/ISC Schools National Athletic meet-Mysore)

Navdeep Singh Sandhu (Jr Boys Basketball, ICSE/ISC Schools National Athletic meet-Mysore)

Mohan Singh (Sr Boys Basketball, ICSE/ISC Schools National Athletic meet-Mysore)

Rohit Kumar (Sr Boys Basketball, ICSE/ISC Schools National Athletic meet-Mysore)

2006

Ankita Kumari (ICSE/ISC Schools National Athletic meet-Rajkot)

P. Adi Lakshmi (ICSE/ISC Schools National Athletic meet-Rajkot)

Roshan Kumar Singh (ICSE/ISC Schools National Athletic meet-Rajkot)

Mohan Singh (Sr Boys Basketball, ICSE/ISC Schools National Athletic meet-Rajkot)

Saket Narayan (Sr Boys Basketball, ICSE/ISC Schools National Athletic meet-Rajkot)

Sandeep Singh Sandhu (Sr Boys Basketball, ICSE/ISC Schools National Athletic meet-Rajkot)

Krishnanand Pandey (Jr boys Basketball, ICSE/ISC Schools National Athletic meet-Rajkot)

2005

Sandeep Kr Singh (ICSE/ISC School National Athletic meet)

Anand Raju (ICSE/ISC School National Athletic meet)

Mohan Singh (ICSE/ISC School National Athletic meet)

Prakash Kumar (ICSE/ISC School National Athletic meet)

P Adilakshmi (ICSE/ISC School National Athletic meet)

Gurpreet Kaur (ICSE/ISC School Regional Athletic meet)

2004

P. Adilakshmi (Tata Motors Inter-School Athletics)

Taraknath Das (Tata Motors Inter School Cricket)

Sandeep Kr. Singh ( TataMotors InterSchool Basketball)

Amit Kr. Singh (ICSE/ISC School Regional Athletic meet)

Prakash Kumar (ICSE/ISC School Regional Athletic meet)

Aniqua Begum (ICSE/ISC School Regional Athletic meet)

Monika Singh (ICSE/ISC School Regional Athletic meet)

Neeta Kumari (ICSE/ISC School Regional Athletic meet)

Khusboo Kumari (ICSE/ISC School Regional Athletic meet)

Gurpreet Kaur (ICSE/ISC School Regional Athletic meet)

Anshu Kumari (ICSE/ISC School

Regional Athletic meet)

Monika Singh (ICSE/ISC School National Athletic meet)

Neeta Kumari (ICSE/ISC School National Athletic meet)

Khusboo Kumari (ICSE/ISC School National Athletic meet)

Amit Kr. Singh (ICSE/ISC School National Athletic meet)

Prakash Kumar (ICSE/ISC School National Athletic meet)

Aniqua Begum (ICSE/ISC School National Athletic meet)

Anshu Kumari (ICSE/ISC School National Athletic meet)

Taraknath Das (ICSE/ISC School National Basketball Championship)

Saket Narayan (ICSE/ISC School National Basketball Championship)

Mohan Singh (ICSE/ISC School National Basketball Championship)

Sandeep Kr. Singh (ICSE/ISC School National Basketball Championship)

2003

P.Adilakshmi (National in Athletics)

Prakash Kumar (National in Athletics)

Monika Singh (National in Athletics)

Neeta Kumari (National in Athletics)

Devbrata Kundu (National in Athletics)

Jasmeet Kaur (National in Sport Climbing)

Ritesh Patel (State in Athletics)

Taraknath Das (State youth in Basket-Ball)

Sandeep Kumar Singh (State Youth in Basket-Ball)

Atul Tiwary (Best Player in Inter-School Cricket)

2002

S. S. Sangeeta (National in Athletics)

Jasmeet Kaur (National in Sports Climbing)

Neeta Kumari (State in Athletics)

Khushboo Kumari (State in Athletics)

Prakash Kumar (State in Athletics)

Aditya Shekhar (State in Athletics)

Sumeet Prasad (Best Player in Inter-School Cricket)

2001

Hemawati Deogam (National In Athletics)

Neeta Kumari (State in Athletics)

Jasmeet Kaur (National in Sport Climbing)

Biswajit Singh (State in youth Basket Ball)

2000

Hemawati Deogam (National in Athletics)

Jasmeet Kaur (National in Sport Climbing)

Hemant Sagar (State in Athletics)

K.M. Nagesh (State in Athletics)

Avanish Kumar (State in Athletics)

Jasbit Singh (State in Athletics)

Sushmita Narayan (State in Athletics)

Vinita Toppo (State in Athletics)

1999

Hemavati Deogam (State in Athletics)

1998

Ashish Soren (State in Athletics)

1997

Harvinder Singh (National in Taekwondo)

Ashish Soren (National in Ball-Badminton)

1996

Ashish Soren (State in Athletics)

Rachana Singh

1995

Renuka Kumari (District in Athletics)

Gaffar Ali (State in Athletics)

1994

Gaffar Ali (State in Athletics)

V. Pushpa (State in Athletics)

1993

Gaffar Ali (State in Athletics)

V. Pushpa (State in Athletics)

Satpal Kaur (State in Athletics)

Sweta Singh (State in Athletics)

1992

Sukhbir Singh (State in Athletics)

Gaffar Ali (State in Athletics)

V. Pushpa (State in Athletics)

Neeraj Kumar (State in Athletics)

1991

Dipankar Das (State in Athletics)

Gaffar Ali (State in Athletics)

Tapas Das (District in Athletics)

Shomen Ghosh (District in Yoga)

Kalyan Bhowmick (District in Table Tennis)

1990

Harprasad Nayak (National in Athletics)

C.H. Pranahita (National in Athletics)

Gaffar Ali (District in Athletics)

L. Sudha (State in Athletics)

Debdulal Mohanty (District in Table Tennis)

1989

Harprasad Nayak (State in Athletics)

C.H. Pranahita (State in Athletics)

L. Sudha (State in Athletics)

1988

Harprasad Nayak (State in Athletics)

C.H. Pranahita (State in Athletics)

1987

Sunil Soren (National in Athletics)

1986

V. Hemlata (National in Athletics)

Debjani Mukhopadhay (National in Athletics)

W. Taruna (District in Athletics)Rubal Das Gupta (District in Chess)

G. Suresh (District in Chess)D. Srinivas (District in Chess)

1985

Jaswinder Virdi (National in Athletics)

1981

Amardeep Singh (National in Athletics)

N. Mohan (National in Athletics)

1980

Sangeeta Jha (National in Athletics)

N. Mohan (National in Athletics)

 

SESSION

NAMES

EVENT

POSITION

2017-18

SUMANTO GORAI

ASISC NATIONAL ATHLETIC MEET
HELD AT PUNE ON 27TH TO 28TH OCTOBER'2017

3RD IN 200M RACE

I.SHOBHIT

PARTICIPATED IN 400M,800M

AKASH KUMAR SINGH

PARTICIPATED IN DISCUS THROW

HRITIK SINGH

PATTICIPAETD IN LONG JUMP

M.RAJESH KUMAR

ASISC NATIONAL BASKETBALL CHAMPIONSHIP
HELD AT GREATER NOIDA ON 24TH & 25TH NOVEMBER'2017

PARTICIPATED IN JR. BOYS

PRIYA RANJAN

ASISC NATIONAL VOLLEYBALL CHAMPIONSHIP
HELD AT TAMIL NADU

2ND RUNNER'S UP

JUNIOR STATE VOLLEYBALL CHAMPIONSHIP HELD AT BOKARO FRO 17TH TO 21ST DECEMBER'2107

RUNNERS UP

SHIVANAND SINGH

NATIONA KARETE CHAMPIONSHIP HELD
AT KOLKATA IN THE MONTH OF SEPTEMBER'2017

1ST PLACE

2016-17

GOURAV SINGH

ASISC NATIONAL ATHLETIC MEET
HELD AT HYDERABAD FROM 7TH TO 9TH NOVEMBER'2016

2ND IN RELAY

I.SHOBHIT

3RD IN 800M

HRITIK SINGH

PARTICIPATION

RAMESHWAR KUMAR SHULKA

ASISC NATIONAL BASKETBALL CHAMPIONSHIP
HELD AT HYDERABAD FROM 9TH TO 11TH NOVEMBER'2016

2ND RUNNERS UP

ABHISHEK TIWARY

2ND RUNNERS UP

R. SHIVANI

ASISC NATIONAL VOLLEYBALL CHAMPIONSHIP
HELD AT HYDERABAD FROM 6TH TO 8TH NOVEMBER'2016

PARTICIPATION

SHIVANAND SINGH

NATIONAL KARATE CHAMPIONSHIP HELD AT DELHI
IN THE MOTH OF OCTOBER'16

FIRST PLACE

2015-16

ALOK KUMAR SINHA

ASISC NATIONAL BASKETBALL CHAMPIONSHIP
HELD AT AHMEDABAD FROM 1ST TO 3RD NOVEMBER'2015

4TH PLACE

SOUBHIK BHAKAT

ABHISHEK TIWAQRY

GOURAV SINGH

ASISC NATIONAL ATHLETIC MEET
HELD AT AHMEDABAD FROM 4TH TO6TH NOVEMBER'2015

2ND IN RELAY

SOUMYA SUMAN

PARTICIPATION

MAHAJABEEN FATIMA

PARTICIPATION